تبلیغات
روش ها و تکنولوژی های ساخت - انواع دیوارها

روش ها و تکنولوژی های ساخت
 

دیوار های در سیستم های ساختمانی نقش باربری داشته اند اما با برداشته شدن بار از روی آنها و انتقال به اسکلت ساختمان بحث سبک سازی ، عایق بودن و داشتن پیوستگی لازم به میان آمد لذا انواع و اقسام تکنولوژی های ساخت و ساز دیوار به وجود آمد که در این اینجا به تعدادی از آنها اشاره شده است.

 

 

دیوارهای با آجر فشاری:

 

دیوارهای آجر فشاری جزء سنگین‌ترین دیوارها به شمار می‌روند. استفاده از این دیوارها برای بار تنش‌هایی که نقش باربری ندارند مناسب نمی‌باشند.

در این دیوار مصالح، دانه دانه روی هم قرار می‌گیرند و برای مقابله با نیروی برشی از ملات استفاده می‌شود. این دیوارها در مقابل نیروی قائم مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند ولی در مقابل نیروهای عمود بر صفحه دیوار مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند ولی در مقابل نیروهای عمود بر صفحه دیوار مقاومت آنها خیلی کم می‌باشد.

 

از جمله معایب این دیوارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- با توجه به اینکه مصالح را دانه دانه روی هم قرار می‌دهیم، اجرای آن کند می‌باشد.

2- در روش ساخت این دیوارها خطا وجود دارد که باعث تضعیف سازه می‌شود.

3- این دیوارها جزء سنگین‌ترین دیوارها به شمار می‌روند.

 

دیوار آجری همان دیوار چینی سنتی قدیمی است، مصالح مورد استفاده بلوک یا آجر فشاری و یا سفالی و  بلوک یا آجر با مصالح سبک است.

سرعت اجرای این دیوار کم است و دیوار پیوستگی لازم را ندارد و همچنین اتصال مناسبی بین دیوار و دیگر اجزای سازه وجود ندارد همچنین این دیوار بسیار سنگین بوده و تخریب آن به صورت آوار خواهد بود.

این نوع دیوار ها در کشور ایران بسیار رواج دارد و با توجه به زلزله خیزی کشور ایران استفاده از این نوع دیوار اصلا مناسب نیست در این بخش سعی بر آن شده است که مهندسین با دیگر سیستم های دیوار سازی آشنا شوند.

 

 

 

دیوارهای با بلوک سیمانی:

 

1- بلوک سیمانی با دانه‌های معمولی

2- بلوک سیمانی سبک

3- دانه‌های خاص(لیکا، بامبو،...)

4- هوازا(کفی)

5- پلی استایرن

6-بلوک سیمانی با دانه‌های معمولی، از اختلاط ماسه و سیمان در دستگاههای بلوک سازی تحت فشار ساخته شده و وزن مخصوص آن از ملات و سیمان بیشتر می‌باشد.

 

دیوارهای با بلوک سیمانی سبک:

 

برای سبک کردن بلوکهای سیمانی به جای استفاده از شن و ماسه از یک سری مواد سبک‌تر مانند پلی استایرن استفاده کردند که این روش دارای مزایا و معایبی می‌باشد. از جمله مزایای این بلوکها می‌توان به سبک بودن این بلوکها اشاره کرد. از معایب این بلوکها می‌توان به مقاومت کم آنها و گرانی این بلوکها اشاره کرد.

از جمله موادی که برای سبک سازی استفاده می‌شود می‌توان به مواد هوازا اشاره کرد. این مواد باعث ایجاد حباب هوا داخل بتن سبک می‌شود که به آن بتن کفی نیز گفته می‌شود. اگر این مواد بیش از حد روی هم انباشته شود باعث می‌شود که دانه‌های بالائی روی دانه‌های پائینی فشار آورد و باعث خارج شدن حباب هوای آن می‌شود که این موضوع باعث سنگینی دیوار می‌شود.


 

دیوارهای با بلوکهای مشتقات گچ:

 

برای ساختن این دیوارها از بلوکهای توخالی گچی استفاده می‌شود. توخالی بودن این بلوکها باعث سبکی دیوار می‌شود. این بلوکها در ابعاد مختلفی مانند1m×1m و یا 80cm×80cm ساخته می‌شوند.

این بلوکها دارای یک سری زائده هستند که وقتی این بلوکها کنار هم قرار می‌گیرند این زائده‌ها به صورت نر و مادگی در هم قرار گرفته که باعث اتصال بلوکها به هم می‌شود. تمام ارتباط و اتصال بلوک‌ها توسط همین زائده‌ها برقرار می‌شود که این باعث می‌شود اگر رفتار سازه عوض شود، باعث تخریب و شکست دیوار می‌شود.

بلوکهای گچی دارای معایبی می‌باشند که از آن جمله می‌توان به ترد و شکننده بودن آنها اشاره کرد. گچ از جمله موادی است که در صورت جذب آب ورم و تبله می‌کند و می‌ریزد.

بدلیل وجود آب کریستال درگچ، این ماده دارای خاصیت خورندگی است که این باعث می‌شود در هنگام استفاده از آن دقت کافی را به خرج داد و اگر این ماده در نزدیکی آهن استفاده شود بدلیل خاصیت خورندگی و زنگ زدگی آهن باید تدابیر کافی برای جلوگیری از زنگ زدن آهن به کار برد.

از جمله مشتقات گچ می‌توان به بلوک هپلکس اشاره کرد. از جمله عیوب این بلوکها می‌توان به ساختار مدولار این بلوکها، وزن زیاد، شکنندگی و بدی اجرای این بلوکها اشاره کرد.

 


 

سوپر پانل:

 

سوپر پانل نوع تکامل یافته سیستمهای قدیم تر  (Insulating Concrete Forms)  ICF می باشد سیستم قدیمی ICFدیوارهایی است که از چیدن بلوکهای تو خالی استایرن و قراردادن میلگردهای قائم و افقی به صورت محدود در آن، و بتن ریزی در فضاهای خالی داخل بلوکها ساخته می شود.
بلوکها در طرفین به دو جداره به ضخامت حداقل 5 سانتی متر محصور می باشد. صفحات پلی استایرن توسط رابطهای از جنس پلاستیک یا فلز بهم دیگر متصل و از اتصال آن بلوکهایی تو خالی حاصل میشود که در فضای خالی آن میلگرد قرار داده شده و بتن ریزی می شود. حاصل عملیات اجرایی آن شبیه به بلوک چینی است که مستلزم صرف زمان و محدودیتهای سازه ای می باشد.چند شکل از ICFسیستم سوپر پانل با اصلاح روش ICF قدیمی در جهت ساختمان سازی به روش های صنعتی تر، سرعت بالاتر و مقاوم تر در برابر زلزله،با تغییرات اساسی در المانهای آن، ابداع گردید.مبتکر این تکنولوژی کمپانیPLASTEDIL سوئیس می باشدکه سیستم مذکور را با نام ®PLASTBAU در سراسر دنیا عرضه نموده است.
این سیستم متشکل از المانهای باربر و غیر باربر اصلی ساختمان یعنی دیوار باربر، سقف باربر و دیوار پارتیشن است.
با استفاده از این سیستم می توان بیش از 60% عملیات مربوط به اجرای یک سازه بتنی را در کارخانه انجام داد و با انتقال قطعات به سایت اجرایی عملیات ساخت را به سرعت به اتمام رسانید.
سهولت اجرایی عمده در این سیستم حذف عملیات قالب بندی و آرماتور بندی دیوارهای باربر بتن آرمه به میزان حداقل 90% در محل اجرای پروژه است .
قطعات دیوار در ارتفاع طبقه و قطعات سقف به طول دهانه و براساس طرح معماری ساخته و به محل حمل شده و به سرعت در محل خود نصب و عملیات بتن ریزی انجام می گردد.
سیستم سوپر پانل در رده ساختمانهای با دیوار بتن آرمه با قالبهای ماندگار پلی استایرن توسط مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان مورد تایید قرار گرفته است و توسط آن می توان بر طبق آیین نامه زلزله ایران ساختمان های تا 15 طبقه را طراحی و اجرا نمود . دیوارهای Icf (قالبهای ماندگار بتن) : 115 دیوار ICF در واقع به معنای قالبهای ماندگار بتن هست كه به اختصار نوشته میشه. استفاده از این نوع قالبها كهEPS نام دارن تحول شگرفی رو در صنعت ساختمان سازی ایجادكرده به طوری كه یه سازه پایدار مستحكم باقابلیت ساخت سریع و همچنین سبك و عایق هستش. این دیوار ازنوع بلوكی وازجنس پلی استایرن منبسط شده با بعد داخلی 15cmهستش كه توسط رابط هایی از جنس پلی استایرن مقاوم در برابر ضربه دو سمت قالب رو نگه می داره . این قالبها به دو صورت بلوكهای دیواری با ضخامتهای مختلف 15-30 cm و بلوكهای سقفی مورد استفاده قرار می گیرند. این سیستم بدون هیچگونه محدودیت طبقاتی اجرا می شه .این سیستم بصورت یكپارچه اجرا میشه و علاوه بر تحمل بارهای زنده و مرده قائم مقاومت خوبی در برابر بارهای جانبی هم داره .فوم پلی استایرنی كه توی این قالبها استفاده شده نسوز و سبك هست، این سیستم عایق مناسب در برابر حرارت ، برودت ، رطوبت و صوت بوده و می تونه در گرمایش و سرمایش حداقل 75 درصد انرژی رو حفظ كنه.


نحوه اجرا :


بعد از اجرای پی ساختمان و رها كردن میلگردهای انتظار ،قالبهای EPS رو جایگذاری می كنیم (یادم رفت بگم كه این قالبها شكلهای مختلفی دارن یعنی كنج ها و نعل درگاه ها بصورت آماده توی كارخونه درست شده اند،و در هنگام اجرا توی جاهای خودشون جای گذاری می شن)بعد آرماتورهای افقی به فاصله های مشخص شده توی جزئیات ،روی رابط ها قرار داده می شن و به همین ترتیب تا ردیف آخر اجرا میشه . بعد ازاینكه كارگذاری قالبها تموم شد دیوارها رو برای بتن ریزی آماده می كنن و میله های محافظ قالبها رو نصب می كنن بعد از محكم شدن قالبها بتن ریزی شروع میشه توی این بتن بخاطراینكه كاهش بدن میزان آب رو و مقاومت بتن را زیاد كنن از فوق روان كننده استفاده می كنن ،ماكزیمم قطر دانه های این بتن 4/3 اینچ هستشاسلامپ مورد نظر هم 15cm .


مزایای سیستم ICF:

 

1- مقاومت بالا در برابر نیروهای جانبی مانند زلزله ،باد و سیل و ...
2- عایق حرارتی، برودتی ،رطوبت و صوت
3-حمل و نقل آسان.
4-ساخت سریع در عین حال با سهولت( اجرا فقط با سه مرحله: چیدمان قالب - تراز دیوار- پر كردن بتن).
5- ساخت و ساز كاملا یكپارچه.
6-صرفه جویی بیش از 75 درصد انرژی مصرفی (گرمایش و سرمایش).
7-قابل اجرا در زمینهای با مقاومت كم .
8-تولید شده از مواد اولیه غیر قابل اشتعال.

 

ساندویچ پانل:

 

در این سیستم از ورق‌های گالوانیزه و یک ماده عایق که معمولا پلی اورتان یا پلی استایرن می‌باشد، برای ساخت دیوار استفاده می‌شود.

این سیستم برای ساختمان‌های مسکونی مناسب نمی‌باشد و بیشتر ازآن در ساختمانهای صنعتی و سوله ها و یخچالها استفاده می‌شود. بدلیل سمی بودن پلی اورتان، معمولا از پلی استایرن به عنوان عایق در این سیستم استفاده می‌شود. شرکت ماموت در ایران این سیستم را تولید می‌کند.

 

 


 

سیستم صفحات ساندویچی با بتن پاششی (تری دی پانل) :

به كارگیری بتن، به عنوان یك ماده اصلی ساختمانی، نیاز به قالب بندی، داربست و اختصاص زمان برای گیرش، عمل‌آوری و مقاوم شدن آن دارد. از این‌رو، از مدت‌ها قبل، ساخت قطعات بتنی پیش‌ساخته مورد توجه قرار گرفت و پیشرفت‌های چشمگیری به لحاظ ارائه انواع سیستم‌های پیش ساخته حاصل شد، ایراد اصلی استفاده از قطعات پیش‌ساخته بتن مسلح، در درجه اول، نحوه اتصال قطعات است كه یك مشكل سازه‌ای است، و در درجه دوم، حمل قطعات از كارخانه به محل نصب است كه یك مشكل اقتصادی محسوب می‌شود. مشكل دوم از آنجا ناشی می‌شود كه قطعات بزرگ معمولاً سنگین و حجیم هستند، لذا هزینه و زمان حمل آن‌ها قابل ملاحظه است. به همین دلیل، سعی شده است تا حجم یا وزن و یا زمان حمل قطعات تا حد امكان كاهش یابد.

 

سیستم ساختمانی، كه در اینجا مورد بررسی قرار می‌گیرد، در دهه‌ی هشتاد میلادی تحت عنوان «پانل‌های ساندویچی (3D Sandwich Panel) به روش بتن پاشی در پای كار (ShotCrete)» به بازار جهانی معرفی شد و در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گرفت. لازم به توضیح است اولین نسل این سیستم در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی در ایران تولید شد و مورد استفاده قرار گرفت. كشور‌های ارائه كننده این سیستم درابتدا اتریش و ایتالیا بودند. لازم به توضیح است این سیستم، با توجه به ضوابط حاكم در كشورهای نام‌برده، كاربرد چندانی ندارد و محدود به ساخت و ساز معدود ویلایی در خارج از شهرها می‌شود. در سال‌های بعد، ساخت و فروش آن در كشورهایی مانند چین، افغانستان، عراق، تركیه، برزیل، آرژانتین، كلمبیا و ایران گسترش یافت.

در سیستم پانل ساندویچی، صفحات متشكل از پانل عایق حرارتی (پلی استایرن منبسط یا پلی‌یورتان)، همراه با دو شبكه فلزی در طرفین عایق، كه به وسیله‌ی مفتول‌های فولادی مورب به یكدیگر متصل شده‌اند، یك شبكه فلزی سه بعدی را تشكیل می‌دهد.

این قطعات پس از انتقال به محل احداث ساختمان، به یكدیگر متصل و از دو طرف به آن‌ها بتن پاشیده می‌شود. از تلفیق پانل و بتن، سازه ساختمان حاصل می‌شود.

لازم به توضیح است كه در اولین نسل این ساندویچ پانل‌ها، به جای عایق حرارتی پلی استایرن منبسط از پلی یورتان منبسط استفاده و عایق حرارتی پس از ساخته شدن شبكه خرپایی بر روی یك میز، به داخل قالب ماسه‌ای تزریق می‌شد.
سیستم ساختمانی 3D از پانل‌های دیواری و سقفی تشكیل می‌شود. پانل‌های دیواری، علاوه بر عملكرد جداكننده، نقش سازه‌ای نیز دارند، و باید قادر به تحمل بارهای ثقلی و اثر بارهای جانبی نیز باشند.
به عبارت دیگر، هیچ‌گونه عضو باربر خطی مانند ستون در این سیستم سازه‌ای وجود ندارد، و باربری توسط عناصر صفحه‌ای انجام می‌شود. پانل‌های سقفی نیز وظیفه تحمل بارهای اعمال شده و انتقال آن را به پانل‌های دیواری، به صورت مستقیم، و بدون وجود المان خطی، مانند تیر، بر عهده دارند. ضخامت پانل‌های دیواری و سقفی متفاوت است.
میلگرد (مفتول) مورد استفاده با قطرهای مختلف، 5/2 تا 5 میلی‌متر، و شبكه‌ها با چشمه‌های متفاوت، 50*50 تا 150*150 میلی‌متر، توسط تولیدكنندگان مختلف ساخته می‌شود. فاصله دو شبكه موازی نیز بسته به نوع مصرف، میزان بتن وارد شده و ضخامت عایق حرارتی از 70 تا نزدیك 150 میلی‌متر تغییر می‌كند.
طبق اطلاعات تولید كنندگان معتبر خارجی، ضخامت‌های استاندارد لایه پلی استایرن میانی 40، 50، 80 و 100 میلی‌متر و ضخامت لایه بتن پاشیدنی دردو طرف حداقل 45 میلی‌متر است. همچنین ابعاد استاندارد شبكه فولادی 50 *50 میلی‌متر و قطر میلگرد آن 8/2 میلی‌متر ذكر شده است. (البته امكان تولید شبكه‌های با ابعاد بزرگتر نیز وجود دارد.)
در تولیدات متداول در ایران، لایه عایق حرارتی از ورق‌های پلی استایرن با ضخامت‌های متفاوت تشكیل می‌شود. در ضمن، در برخی محصولات، عایق حرارتی در دو طرف رویه موج‌دار است.
بر اساس بررسی‌های انجام شده، قابلیت احداث ساختمان تا دو طبقه، با استفاده از قطعات متداول این سیستم، و با رعایت اصولی وجود دارد.

برای طبقات بیشتر، این قطعات صرفاً می‌توانند نقش جداكننده عمودی داشته باشند، و نقش سازه‌ای نخواهند داشت. در نتیجه، لازم است با استفاده از اسكلت‌های بتنی و فولادی، ایستایی بخش‌های مختلف ساختمان تامین شود.
ابعاد قطعات تولید شده متفاوت است، اما معمولاً به ابعاد 1*3 متر تولید می‌شوند. این قطعات بسته به میزان بار پیش‌بینی شده و نحوه استفاده، در انواع متفاوتی توسط كارخانه‌های مختلف تولید می‌شوند. تفاوت مشخصات قطعات تولیدی، غالباً در نوع و قطر فولاد مصرفی برای شبكه‌ها، اندازه‌ چشمه‌های شبكه، ضخامت دیوار و نحوه قرارگیری و اتصال میلگردهای مورب است.
سقف‌ها را می‌توان از پانل‌های این سیستم و با استفاده از قطعات خاص سقفی اجرا كرد. لازم به توضیح است اجرای سقف با این سیستم با پیچیدگی‌هایی از جمله سختی پاشیدن بتن به سطح زیرین، زیاد بودن ضایعات بتن و خیز سقف هنگام اجرا، رو به رو است. به همین علت، در بسیاری موارد، سقف‌های ساختمان، به روش‌های دیگری، مانند تیرچه و بلوك، اجرا می‌شود. در این سیستم‌ها كلاف‌بندی مناسب در انتهای فوقانی دیوارها ضروری است.
بتن مورد استفاده برای پاشیدن در طرفین قطعات، باید از نوع ریزدانه و با روانی در حد مجاز باشد، تا علاوه بر امكان پاشیده شدن به وسیله پمپ، مقاومت لازم را نیز داشته باشد. ضخامت بتن پاشیده شده در شرایط متعارف، در هر طرف دیوار در حدود پنج سانی‌متر است كه حدود دو و نیم سانی‌متر پوشش بر روی شبكه فولادی ایجاد می‌كند.

 

 

 

 

 

 

 

بررسی نقاط قوت و ضعف سیستم صفحات ساندویچی با بتن پاششی (تری دی پانل)

نقاط قوت سیستم:
 سهولت شکل‌دهی به پانل‌هاv برای انطباق آن با طرح‌های معماری
 ضخامت نسبتاً کمتر دیوارهای خارجی در مقایسهv با دیوارهای خارجی متداول. البته در صورتی‌که برای جوابگویی به انتظارات صرفه‌جویی در مصرف انرژی، ضخامت عایق حرارتی افزایش یابد، ضخامت‌ها تقریباً یکسان خواهد بود.
 در حالت سیستم کامل، ایفای نقش جداکننده و عضو سازه‌ای به صورتv همزمان
 پیوستگی بین کلیه دیوارها و سقف ساختمان و در نتیجه بازپخش و توزیعv مطلوب نیروها در اعضای مختلف سازه
 در حالت سیستم کامل، ایجاد اتصالات خطی درv محل تلاقی پانل‌های سقفی به پانل‌های دیواری (به جای اتصالات گروهی)، در نتیجه توزیع یکنواخت‌تر نیروهای اعمال شده در اعضای دیواری، و نظارت بیشتر و بهتر بر حسن اجرای اتصالات
 سهولت و سرعت نصب و آماده سازی پانل‌ها برای بتن پاششی، به دلیلv سبکی و محدودیت اقدامات اجرایی
 عدم نیاز به امکانات سنگین نصبv
 قابلیتv انطباق با شیوه‌های طراحی مدولار
 عدم وجود محدودیت خاص در مورد پرداخت نهاییv سطوح و تنوع در نما. البته بهترین توجیه اقتصادی در حالت نمای ساده با رنگ یا خود رنگ است
 سهولت تامین مصالح و تجهیزات مورد نیاز در داخل کشورv
 وابستگیv اندک به فناوری‌های خارجی
 امکان موازی کردن اقدامات اجرایی، با توجه به عدمv نیاز به قالب و قالب‌بندی
 امکان کاربرد قطعات چندکاره و تیپ و محدود بودنv مصالح و قطعات مورد نیاز
 هوابندی نسبتاً مناسب دیوارهای خارجی ساختمانv
v وجود دانش فنی قابل قبول و ضوابط طراحی (سازه، ایمنی در برابر آتش) در مورد ساختمان‌های کوتاه مرتبه
 عدم وجود محدودیت شعاع حمل و مصرف اقتصادیv
 اندکv بودن احتمال آسیب دیدگی قطعات در حمل و نقل

نقاط ضعف سیستم:
 در حالت سازه کامل 3D،v محدودیت ارتفاع ساختمان و دهانه‌های سقف‌های آن
 دیوار خارجی تمام شده نیز،v برخلاف جداکننده‌های متداول (تیغه گچی یا سفالی) در گروه دیوارهای سنگین قرار می‌گیرد
 ضخامت بالای دیوارهای داخلی در مقایسه با دیگر تیغه‌های متداولv
v محدودیت ابعاد بازشوها در حالت سیستم کامل 3D (طبق ضوابط طراحی سقف‌ها و دیوارهای بتن مسلح(
 عدم امکان بازیافت مصالح و استفاده مجددv
 لازمه ارائه آموزش‌هایv تخصصی لازم برای اجرای بخش‌های مختلف
 نقش تعیین کننده عوامل اجرا در دقت وv کیفیت اجرا، به ویژه در مورد بتن پاششی
 تعدد نسبی ابزارهای کمکی اجرا (دستگاهv شات کریت، دوخت میلگردها(
 لزوم فراوری مواد و مصالح در کارگاهv
 سختیv و در بسیاری از موارد (در در شرایط اقلیمی حاد) عدم امکان کنترل رواداری‌ها و شرایط عمل‌آوری لایه های بتن پاشیده شده
 وجود محدودیت‌های جدی فصلی در اجراv
v سختی کنترل کیفیت، خصوصاً در مورد تعیین ضخامت پوشش‌های بتن روی میلگردها
v لازمه انجام بازدیدهای ادواری برای حصول اطمینان از عدم وجود مشکلات خوردگی در پوشش خارجی دیوار
 سختی و در بعضی موارد عدم وجود امکان ایجاد تغییرات در زمان ساختv و در دوره بهره‌برداری
 سختی و در بعضی موارد عدم وجود امکان دسترسی به تاسیساتv مکانیکی و برقی در حالت اجرای توکار مدارها
 عدم امکان تعمیر یا جایگزینیv قطعات
 لزوم در نظرگرفتن تمهیدات اضافی برای جواب‌گویی به انتظارات در زمینهv صدابندی
 لزوم در نظر گرفتن تمهیدات اضافی برای جوابگویی به انتظارات در زمینهv صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 عدم وجود امکان حذف پل‌های حرارتی به دلیل عملی نبودنv پیوستگی لایه عایق حرارتی
 وجود خطر جذب آب و یخ‌بندان لایه بتنی خارجی (درv مناطق سردسیر(
 عملکرد ضعیف در محیط‌های مهاجم و خورندهv
 عملکرد ضعیف درv مناطقی که تغییرات دمای روزانه و فصلی قابل ملاحظه است، به خصوص زمانی که ضخامت لایه بتنی خارجی اندک است
 میزان بالای اتلاف و ضایعات بتن (خصوصاً در حالتv پاشش تحت فشار با دستگاه در زیر سقف(

                                  

 

سیستم های ساخت و ساز خشک – drywall:


ساختار کلی سیستمهای ساخت و ساز خشک شامل صفحات روکش دار گچی (یا سیمانی) و مقاطع فولادی گالوانیزة سبک نورد سرد می باشد که این صفحات به عنوان پوشش و پروفیلهای فولادی به عنوان زیرسازی عمل می نمایند. مزایایی همچون سهولت، سرعت و دقت بالا در اجرا؛ ایمنی در برابر زلزله و حریق؛ خواص عایق بندی حرارتی، صوتی و رطوبتی؛ و تعمیرات و نگهداری آسان موجب شده است که امروزه سیستمهای ساخت و ساز خشک به عنوان جایگزین روشهای منسوخ سنتی (بنایی) در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.


سیستم ها و کاربردها:
سیستم های ساخت و ساز خشک (drywall) با هدف کاهش ضایعات ساختمانی و استفاده بهینه از منابع طبیعی، ارتقاء کیفیت ساختمان سازی، صرفه جویی در زمان و هزینه های ساخت و ساز، تامین ایمنی بناها در برابر زلزله و بهینه سازی مصرف انرژی طراحی و تولید شده اند.
ساختار کلی این سیستم ها شامل صفحات روکش دار گچی (یا سیمانی) و مقاطع فولادی گالوانیزه سبک نورد سرد می باشد که این صفحات به عنوان پوشش و پروفیل های فولادی به عنوان زیرسازی عمل می نمایند.
سیستم های ساخت و ساز خشک (drywall) از سهولت، سرعت و دقت اجرایی بسیار بالاتری نسبت به روش هاتی سنتی (بنایی) برخوردار بوده و به همین دلیل در زمان و هزینه های ساخت صرفه جویی قابل ملاحظه ای را امکان پذیر می سازند.
انتخاب این سیستم در مرحله ی طراحی محاسبات سازه از یک سو باعث کاهش بار مرده ی ساختمان شده و از سوی دیگر موجب کاهش نیروی ناشی از زلزله خواهد شد؛ در نتیجه هزینه های مربوط به سازه و پی کاهش می یابد. علاوه بر کاهش جرم کلی ساختمان و در نتیجه کاهش نیروی ناشی از زلزله، (drywall) دارای رفتار میانقابی مناسب بوده و اثر منفی بر رفتار لرزه ای سازه ندارند. ساختارهای ایجاد شده کنونی دارای عایق حرارتی و صوتی مناسب بوده ودر برابر رطوبت نیز مقاوم می باشند. همجنین با استفاده از ساختارهای مقاوم در برابر حریق، می توان سازه و یا فضاهای مورد نظر ساختمان را در مقابل آتش مستقیم تا دو ساعت مقاوم نمود. از دیگر مزایای این سیستم ها سهولت در انجام تعمیرات، امکان ایجاد تغییرات با توجه به نیازها یا کاربری بنا، دسترسی آسان به تاسیسات و حمل و نقل آسان و ارزان می باشد.

*دیوارهای جداکننده:
دیوارهای جدا کننده ، دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شوند این ساختار شامل قابهای فولادی سبک ساخته شده با مقاطع U , C بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه ، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله ی نوار و بتونه ی مخصوص درزگیری شده، به نحوی که در انتهای کار، سطحی یکپارچه و بدون درز که قابلیت رنگ آمیزی و کاشی کاری یا هر نوع پوشش نهایی دیگری خواهد داشت، حاصل می گردد. فضای خالی داخل دیوار ، امکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و همچنین عبور و دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را به راحتی میسر می سازد.


o        سبک و ایمن در برابر زلزله

o        دارای رفتار میانقابی مناسب در زلزله

o        عایق حرارت، صوت و رطوبت

o        مقاوم در برابر آتش مستقیم تا سه ساعت

o        کاهش هزینه های سازه و فونداسیون، با توجه به کاهش بار مرده ساختمان

o        انعطاف معماری بالا

o        نصب سریع و آسان

o        قابلیت رنگ آمیزی بلافاصله پس از نصب

o        دسترسی و تعمیرات آسان تاسیسات

o        قابلت ترمیم و تعویض

o        دورریز بسیار کم مصالح

o        اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی

o        افزایش سطح مفید در زیربنای ساختمانها، با توجه به ضخامت کم دیوارها

o        حمل و نقل آسان و ارزان

 

روش اجرا:

١- اجرای قاب فولادی سبک


٢- نصب لایه اول پانل گچی


٣- قرار دادن عایق حرارتی و صوتی


دیوار تآسیساتی:
با اجرای دو لایه قاب فلزی با فاصله از یکدیگر، می توان از فضای به وجود آمده جهت عبور تأسیسات الکتریکی و مکانیکی استفاده نمود. قرارگیری تأسیسات در فضای خالی دیوار و دفن نشدن آن در داخل دیوار، علاوه بر رفع مسئله خوردگی و کاهش هزینه تعمیرات، دسترسی به تأسیسات و تعمیرات و نگهداری را در مرحله بهره برداری آسان می کند.


دیوار خارجی ساختمان:
در این ساختار، از صفحات مسلح سیمانیAquapanel به عنوان لایه خارجی دیوار استفاده می شود. در ایران معمولاً از قطعات سنگ و آجر پلاک در نماها استفاده می شود که به صورت دوغابی بر بدنة دیوارهای خارجی اجرا می شوند. عدم وجود اتصال مناسب میان این قطعات و بدنة دیوارها موجب می شود که در هنگام وقوع زلزله، جابجایی و لرزشها تحمل نگشته و نما فرو بریزد. سیستم دیوار خارجی آکواپانل، به عنوان ساختاری کاملاً ایمن در برابر زلزله، راه حل این مشکل است. از دیگر مزایای این ساختار، استفاده از عایق پشم معدنی می باشد که به طور همزمان موجب بهسازی حرارتی و صوتی ساختمان می شود.

 

دیوار خارجی ساختمان


دیوار چاه آسانسور:
این ساختار جهت جداسازی فضای چاه آسانسور از سایر فضاهای ساختمان استفاده می شود.

 دیوار مقاوم در برابر اشعه ایکس

 

دیوار مقاوم در برابر اشعه ایکس:
با نصب یک لایه صفحه سربی در فضای داخل دیوار کناف، می توان از عبور اشعه ایکس جلوگیری نمود. این نوع دیوارها در مراکز رادیولوژی استفاده می شود.


دیوارهای تزئینی یا دکوراتیو:
دیوارهای کناف دارای انعطاف معماری بسیار عالی می باشند. به همین جهت می توان طرح های گوناگون معماری را با استفاده از این ساختارها اجرا نمود.

دیوارهای تزئینی

دیوار مقاوم در برابر حریق:
این نوع دیوار به عنوان سدی در برابر عبور آتش و حرارت ناشی از آن عمل می کند و زمانی که در یک سمت کانون آتش و حرارت بسیار بالا وجود دارد, دمای سمت دیگر (سمت ایمن) از اندازه محدودی تجاوز نمی نماید.
      

دیوار مقاوم در برابر حریق

 

دیوارهای پوششی بدون سازه:

در این ساختار از یک لایه صفحه روکش دار گچی ساده یا صفحه پوشش شده با عایق پشم معدنی یا پلی استایرن استفاده می شود.
این صفحات بوسیله چسب خمیری مخصوص پرلفیکس مستقیما به دیوار زمینه متصل می شوند (پرلفیکس از گچ ویژه و مواد افزودنی خاص ساخته میشود). درزهای میان این صفحات بوسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده، به نحوی که در انتهای کار یک سطح یکپارچه و بدون درز حاصل می گردد.


مزایا:
مزیتهای اصلی این ساختار؛ سهولت و سرعت در اجرا، قابلیت رنگ آمیزی بلافاصله پس از نصب و دورریز کم مصالح می باشد. بعلاوه در این ساختار می توان صفحه گچی را با فاصله از دیوار زمینه اجرا نمود، تا ضمن رفع مشکلات اجرایی آن(مانند ناشاقولی و ناهمواری)، فضای مناسبی برای عبور آسان تاسیسات الکتریکی و مکانیکی نیز ایجاد گردد.

دیوارهای پوششی با سازه:

در این ساختار ، صفحات روکش دار گچی بر روی زیر سازی فلزی پیچ می شوند.
این زیرسازی می تواند به صورت متصل به دیوار یا مستقل از دیوار اجرا شود. در این روش ، لایه عایق در فاصلۀ آزاد میان صفحۀ روکش دار گچی و دیوار زمینه قرار داده می شود. وجود فاصلۀ آزاد ، علاوه بر ایجاد فضای مناسب جهت نصب لایۀ عایق ، راه حل مناسبی جهت غلبه بر مشکلات اجرایی دیوار زمینه ، مانند ناشاقول بودن دیوار و حذف شیار زنی جهت عبور تأسیسات الکتریکی و مکانیکی ، محسوب می شود. از مزایای دیگر این ساختار ، امکان اجرا در دیوارهای با شرایط زمینه متفاوت و اجرای پوششهای با ارتفاع ١٠ متر می باشد.


کاربردها:

. نازک کاری دیوارهای بنایی جدید
. باز سازی و بهسازی ساختمان های قدیمی
. اجرای همزمان نازک کاری و عایق کاری با استفاده از صفحات گچی عایق دار
. عایق کاری حرارتی و صوتی دیوارهای خارجی ساختمان
. عایق کاری صوتی دیوارهای مشترک میان واحدهای آپارتمانی، فضای راه پله و چاه آسانسور
. ایجاد فضای تآسیساتی در دیوار

*سقفهای کاذب مشبک:
سقفهای کاذب مشبک drywall، از شبکه سازه های سپری (یا T شکل) و تایل های گچی تشکیل می شوند. شبکة مذکور به وسیلة آویزهای قابل تنظیم به سقف اصلی متصل گردیده و سپس تایلهای گچی درون این شبکه قرار می گیرند. نصب سریع و آسان، دسترسی آسان به فضای تأسیساتی پشت سقف کاذب و تعمیر و نگهداری آسان از جمله ویژگیهای این ساختار می باشد.*سقفهای کاذب یکپارچه

سقفهای کاذب یکپارچه، بدون درز بوده و ساختار آنها از اتصال صفحات روکش دار گچی به زیرسازی فولادی که به سقف اصلی متصل می باشد، تشکیل می شود. این ساختار از نظر معماری بسیار منعطف بوده و در ساخت سقفهای معلق تزئینی (دکوراتیو) کاربرد ویژه دارد. اجرای سریع و آسان، عبور آسان تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، انعطاف معماری بالا و امکان دستیابی به مشخصاتی نظیر عایق حرارتی و صوتی و مقاومت در برابر حریق و رطوبت از ویژگی های این ساختار می باشد.

سیستم های حفاظت ساختمان در برابر حریق کناف:
از این ساختار جهت حفاظت تیرها، ستونها و سایر اعضای سازه های فولادی و همچنین پوشش داکتها و کانالهای تأسیساتی در برابر آتش مستقیم ( تا ١٨٠ دقیقه ) استفاده می شود * . در این ساختار دو روش اجرایی وجود دارد ؛ اجرای پوشش با زیرسازی فولادی و بدون زیرسازی . پوشش اجزا با استفاده ) FM یا در موقع لزوم صفحات مقاوم در برابر حریق و رطوبت ( )FR از صفحات مقاوم در برابر حریق(
ایمنی در برابر زلزله:
بررسی ها نشان میدهد سیستم ساخت و ساز خشک به دلیل:
. وزن بسیار کم در مقایسه با دیوارهای بنایی
. پایداری موضعیو استحکام در برابر نیروهای زلزله
. رفتار میانقابی ایده آل باتوجه به اتعطاف پذیری و جزئیات اجرایی مناس جهت مجزا سازی دیوار از سازه
. عدم شکست انفجاری و عدم ایجاد آوار
عملکرد قابل قبولی در برابر نیروهای زلزله دارد.
صرفه جویی در مصرف انرژی

سیستم drywall به دلیل ساختار مناسب خود و همچنین امکان نصب هرگونه عایق صوتی و حرارتی در سقف,کف,دیوارهای خارجی و دیوارهای داخلی به مقدار قابل توجهی از اتلاف انرژی جلوگیری میکند
حفاظت در برابر حریق:
گچ,ماده ای است معدنی که به گروه مواد ساختمانی نسوز A تعلق دارد. مقاومت خوب این ماده در برابر آتش , به دلیل وجود حدود 20 درصد آب تبلور در ترکیب آن است. در مجاورت آتش , آب تبلور گچ تبخیر شده و انرژی گرمایی بدین شکل مستحلک میشود. همچنین به دلیل تشکیل پرده ای از بخار میان آتش و گچ , ز نفوذ آتش جلوگیری میگردد.علاوه بر اثر آب تبلور,لایه باقی مانده گچ خود به عنوان یک عایق موثر عمل نموده,زیرا در مقایسه با گچ متبلور دارای ضریب هدایت حرارتی پایین تری میباشد.
از طرفی به دلیل مقاومت بالای پانل های روکش دار این سیستم در برابر آتش,این دیوارها مقاومت بالایی در برابر حریق دارند به طوری که 30 دقیقه پس از اعمال آتش بر صفحه گچی,حرارت سطح در معرض شعله حدود 800 درجه سانتیگراد بوده,درحالی که دما در سمت ایمن,حدود 100 درجه است.
از این ویژگی فوق العاده ,در پوشش تیرها و ستونهاو کانالای کولر که مقاومت کمی در برابر آتش دارند استفاده میشود.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ

مترجم سایت

مترجم سایت

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

کد نمایش آب و هوا کد نمایش آب و هوا