تبلیغات
روش ها و تکنولوژی های ساخت - ساختمان های فلزی

روش ها و تکنولوژی های ساخت
 

ساختمان های فلزی:

در این نوع ساختمانها برای ساختن ستونها از پروفیلهای فولادی استفاده می شود . در ایران معمولا" ستونها را از تیر آهن های I دوبل ویا بال پهن های تكی (آهنهای هاش) استفاده می نمایندومعمولا" دوقطعه را بوسیله جوش به همدیگر متصل می نمایند.سقف این نوع ساختمانها ممكن است تیرآهن وطاق ضربی باشد ویا از انواع سقفهای دیگر از قبیل تیرچه بلوك و... استفاده گردد . برای پارتیشن ها می توان از انواع آجر ویا قطعات گچی ویا چوب یا سفالهای تیغه ای استفاده نمود .درهر حال جداكننده ها می باید از مصالح سبك انتخاب شوند .
سازه یک ساختمان از مجموعه ای از اعضا مثل ستون و تیر و غیره تشکیل می شود تا بتواند نیرو های گوناگون را مانند وزن ساختمان یا نیرو های برف و باد و زلزله و غیره تحمل کند و به زمین ومنتقل نماید .همچنین مجموعه این اعضا صورت نقش و وظیفه ی خود را هم به صورت تک تک و هم به صورت جمعی و یک پارچه به گونه ای مطلوب اجرا می کنند.

انواع پرو فیل ها ی فولادی در ساختمان:

مقاطع فولادهای ساختمانی معمولا با یک حرف که بیانگر مقطع و دو عدد (برای نبشی سه عدد) است، مشخص می شوند. عدد اول عمق مقطع بر حسب اینچ یا میلیمتر و عدد دوم وزن مقطع در واحد طول بر حسب پوند در هر فوت یا کیلوگرم در هر متر است. برای مثال مقطع W14×87 مقطعی بال پهن با عمق 14 اینچ و وزن 87 پوند در هر فوت است. مقطع L8×8×½ نیز نبشی با دو ساق مساوی با طول 8 اینچ و ضخامت ½ اینچ است که آن را به صورت L×8×½ نیز مشخص می کنند.
تیرآهن مهمترین نوع پروفیل های ساختمانی است و به دو صورت معمولی به فرم I ویا NP نوشته می شود و بال پهن با علامت H و یا IPB که ارتفاع و بال مساوی می باشد در ساختمان به کار می رود. نوع اول نسبت به نوع دوم در ساختمان استفاده بسیار بیشتری دارد. تیرآهن نوع اول معمولی به ارتفاع 80 تا 600 میلیمتر عرضه می شود و مورد استفاده آن در ستون ها، خرپا ها، نعل درگاه ها، بیم ها در پوشش سقف ها و پل های لانه زنبوری می باشد.
ورق آهن از ضخامت 3 تا 30 میلیمتر جهت اسکلت ساختمان در بازار موجود است. ابعاد ورق های آهن معمولی در بازار 2×1 متر و 6×5/1 متر می باشد و به طور کلی مصرف ورق برای اتصال تیر آهن ها به یکدیگر، زیر ستون ها، خرپاها، و تقسیم فشار برای کف پل ها، تقویت پل ها و اتصالات دیگر به کار می رود. اگر ضخامت این ورق ها بالاتر از 25/0 میلیمتر و کمتر از 35/6 میلیمتر باشد شیت (Sheet) و اگر ضخیم تر از 35/6 میلیمتر باشد پلیت (Plate) نامیده می شوند. دو محصول عمده و رایج که از ورق به دست می آید یکی ورق های گالوانیزه و دیگری ورق های موجدار یا کرکره ای هستند.
نبشی یکی از مهمترین پروفیل های ساختمانی می باشد که به صورت مرکب و منفرد در ساختمان به کار می رود. نبشی به ابعاد 50 تا 150 میلیمتر جهت اتصالات پل ها به ستون ها و یا تیر آهن ها به بیم های باربر و اتصالات ستون ها به صفحات در فنداسیون همچنین برای ساختن ستون و خرپا به کار می رود.
میلگرد و مفتول نیز در ساختمان به شکل گسترده استفاده می شود. البته در ساختمان هایی که اسکلت آن فولادی می باشد میلگرد استفاده بسیار کمتری نسبت به ساختمان هایی که از بتن ساخته می شوند دارد. میلگرد به قطر 5 تا 220 میلیمتر ساخته می شود که قطرهای معمولا از 5 تا 30 میلیمتربه مصرف بتون آرمه و همچنین مهار کردن تیرهای سقف جهت پیشگیری از باز شدن در موقع پوشش طاق ضربی می رسد. پروفیل ها توخالی که به نام پروفیل های سبک نیز معروفند، برای ساختن ستون ها مصرف زیادی دارند. این پروفیل ها با مقطع دایره، مربع و مستطیل در اندازه های مختلف و حالت های سبک، نیمه سبک و سنگین در بازار موجود است.

 

 

 

سازه فولادی سرد نورد شده یا سیستم: LSF

 

 

سیستم LSF که از مقاطع سرد نورد شده فولادی(CFS) ساخته می‌شود در حدود ۲۰ سال است که به شکل گسترده در تولید صنعتی انواع ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی به کار می‌رود و به عنوان جایگزین مناسبی برای روش‌های سنتی ساخت ، جایگاه ویژه‌ای در صنعت ساخت و ساز کشورهای پیشرفته یافته است . نتایج بررسی ها نشان می‌دهد استفاده از سیستم (LSF) علاوه بر این که سرعت اجرا را حداقل دو برابر می‌نماید، منجر به کاهش چهل درصدی در فولاد مصرفی خواهد شد. این سیستم به دلیل مزایای فراوان از جمله سرعت و کیفیت بالای ساخت و عملکرد لرزه‌ای مناسب در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای دنیا رواج قابل توجهی یافته است.
از سال ۱۹۹۰ به دلایل زیاد از جمله افزایش قیمت چوب و محدود بودن منابع تهیه آن، مشکلات زیست محیطی، نیاز به تولید سریع و انبوه مسکن و ضرورت استفاده از پیش‌ساخته سازی سیستم LSF کاربرد وسیعی یافت، به طوریکه امروزه این سیستم در آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر در احداث ساختمان‌های تجاری و مسکونی کوتاه مرتبه و میان مرتبه کاربرد زیادی دارد .

طراحی و ساخت خانه های پیش ساخته مدرن (LSF- SYSTEM)
استفاده از اعضای فولادی سرد نورد شده در ساخت ساختمان ها از دهه ۱۸۵۰ آغاز گردید. با این حال در آمریکا استفاده از این مقاطع در ساختمان سازی تا نشر اولین چاپ ضوابط انجمن آمریکایی آهن و فولاد در سال ۱۹۴۶(AISI ۱۹۴۶) گسترش زیادی پیدا نکرد.اولین استاندارد طراحی بر مبنای تحقیقات انجام یافته در دانشگاه کرنل از سال ۱۹۳۹ و با پشتیبانی AISI ، تدوین گردید .

 

 محاسبات سازه ای دقیق جهت نیروهای باد و برف و زلزله SAP

 بررسی شرایط اقلیمی منطقه احداث بناAISI.
 
سرعت نصب بسیار بالا
(LSF- SYSTEM).
 
رعایت کلیه مسائل اتلاف انرژی حرارتی و برودتی(مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ایران(.
 
تنوع طراحی و تولید بنا با نماهای متفاوت به درخواست کارفرما و هماهنگ با معماری محل.
 
استفاده دائم به عنوان ساختمانی با طول عمر بالا و مشابه با ساختمان های سنتی.
 
کلیه تاسیسات انجام شده قابل دسترسی می باشند و تعمیر و نگهداری از آن در بلند مدت کم هزینه خواهد بود .
 
قابلیت اجرای بسیار سریع بدون جوش و استفاده از مصالح بنایی.
 
انجام کلیه ایزولاسیون های حرارتی و برودتی در سطح استاندارد بالای مهندسی.
 
حجم و شکل زیبای این مجموعه قابل توجه خواهد بود.
 
مقاوم در برابر آتش سوزی.ویژگی های کاربرد سازه LSF :


 
کاهش نیروهای لرزه‌ای
 
عملکرد لرزه‌ای مناسب
 کاهش قابل توجه در زمان ساخت
 بازگشت سریع سرمایه اولیه
 
اقتصادی شدن ساخت مسکن
 
سازگاری با محیط زیست و رعایت اصول ساخت و ساز پایدار
 
دوام و پایداری سازه و افزایش عمر مفید ساختمان
 
کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری ساختمان
 
سبکی مقاومت و سختی بالا ساختمان
 
سادگی در پیش ساختگی و تولید انبوه
 
نصب سریع و آسان
 
عدم وجود تاخیر های ناشی از شرایط آب و هوایی در تولید ، ساخت و نصب سازه
 دقت بالا در اجرای جزئیات
 
عدم قابلیت اشتعال
 
مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و حمله موریانه ها
 
عدم نیاز به قالب بندی
 عدم وجود افت و خزش در دماهای محیطی
 
کیفیت یکنواخت
 حمل و نقل اقتصادی
 
قابلیت بازیافت مصالح

 

 

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ

مترجم سایت

مترجم سایت

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

کد نمایش آب و هوا کد نمایش آب و هوا