تبلیغات
روش ها و تکنولوژی های ساخت - غیر اسکلتی

روش ها و تکنولوژی های ساخت
 

تعریف گنبد:

 

طاق ها را می توان با هم ترکیب نمود و حالات مختلفی از طاق های ترکیبی ترکیب طاق با گنبد و بالاخره چهارطاقی را به وجود آورد اساس پیدایش گنبد نیز .از همین جا آمده است.

انتقال بار در گنبد بسیار از طاق پیشرفته تر و بهتر است بدین گونه که گنبد نیرو را به بی نهایت راستا در سطح خود پخش کرده و به زمین منتقل می کند یعنی اگر هر مقطعی روی گنبد بزنیم یک قوس داریم چون نیرو به صورت سه بعدی به بینهایت المان تقسیم می شود امروزه گنبدها در صنایع بسیار زیادی مثل سیلوهای مواد غذایی،  در اتاقک تلسکوپ ها ،  موارد نظامی و غیره کاربرد فراوان دارد .

 

 

سقف های گنبدی:

 

مصالح خشتی و بتنی و به طور کلی مصالحی که بطور مستقیم با خاک سرو کار دارند مثل خشت,آجر و بلوک در برابر نیروهای فشاری مقاومت خوبی را دارند اما در برابر کشش بسیار ضعیف عمل  می کنند .یکی از شاهکارهای معماری باستان ایران طراحی سقف های گنبدی است که در آنها سقف ها به هیچ وجه نیروی کششی حتی کشش ناشی از خمش وجود ندارد . همانگونه که مطابق شکل مشاهده میکنید در صورت محاسبه ی دیاگرامهای نیروهای داخلی این سقفها به هیچ وجه در برابر نیروهای نقلی استاتیکی در این سیستم به خاطر خاصیت قوس (کروی بودن)نیروی کششی وجود ندارد و هر نیرو که به این سیستم وارد شود به بی نهایت نیروی محوری در بی نهایت جهت (در سه بعد) تقسیم می شود.

بنابراین این نوع سقف در برابر نیروهای نقلی استاتیکی بهترین عملکرد را دارند.

پی گنبد باید به صورت حلقه ای و پیوسته باشد تا در برابر نیرو هائی مثل زلزله تغییر شکل ندهند و پایداری خود را حفظ کند .اگر گنبد روی سقف باشد باید ان را روی سقف مستحکم و مقاوم کرد تا در برابر نیروهای زلزله عملکرد مناسب داشته باشد.

 

به هنگام اجرای گنبد بر روی دیوارهای گوشه دار باید به صورت تبدیل گوشه ها به مثلث در چند مرحله آرام آرام این گوشه را به دایره تبدیل کرد. این امر خود نوعی انعطاف پذیری اجرای این سقف را با انواع طراحی معماری  در انواع زاویه های مختلف به حساب می آید.

 

 

سقف های طاق:

 

 

در طاق نیز همانند گنبد ها از خاصیت قوس استفاده شده است با این تفاوت که گنبد به صورت کروی اجرا شده ولی طاق به صورت استوانه به همین دلیل نیروها فقط به صورت دو بعدی تقسیم شده همچنین به خاطر نداشتن حلقه به دور ان نسبت به گنبد عملکرد ضعیف تری دارد و باید ضعف ان را با چوب یا افزایش ضخامت دیوار تقویت کرد.

 

بررسی طاق ها:

 

زدن طاق از دیرباز در معماری ایرانی رواج داشته است سیستم سقف طاق به عنوان یک سقف پوسته ای مناسب که می توانست دهانه های بزرگ را پوشش دهد به کار برده می شده است در این سیستم با قرار دادن آجرها به صورت زاویه دار باعث می شود که ممان وارده به نیروی محوری تبدیل شود و این نیروی نسبت به ممان خیلی ارزان تر تمام می شود مثال مفهومی این کار را می توان با یک تیر بیان کرد به این نحو که اگر وسط دهانه تیر را بریده و دوباره تحت یک زاویه کم به هم جوش بدهیم و سپس آنالیز کنیم متوجه می شویم که ممان ها به نسبت زیادی به نیروی محوری تبدیل شده اند و این اساس انتقال نیرویی طاق است.

این نوع سقف ها هنوز هم در بسیاری از آثار باستانی کشور ما وجود دارد.

طاق معروف به کسری که در تیسفون عراق در دوره ساسانیان ساخته شده با دهانه 25 متر و ارتفاع 36 متری خود هنوز به عنوان بزرگترین طاق خشت و گلی دنیا قدرت معماری ایرانیان باستان را به چشم می زند اما امروزه در کشور ایران این نوع طاق زدن ها در ساختمان سازی کاربردی ندارد ولی همین سیستم را می توان با انجام روشهای جدید اجرایی به یکی از قوی ترین سیستمهای ساخت و ساز تبدیل کرد.

 

 

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ

مترجم سایت

مترجم سایت

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

کد نمایش آب و هوا کد نمایش آب و هوا